Čteme dětem/Den, kdy voskovky řekly dost

V poslední době máme s dětmi štěstí na krásné a vtipné knihy, které spojuje ústřední téma – běžné věci z našeho bytí zažívají neobvyklá dobrodružství. Nejdřív to byly ponožky na útěku, dneska přišel Den, kdy voskovky řekly dost!

Toník a jeho voskovky

Školák Toník má moc rád svoje voskovky, malování s nimi je jeho velkou zálibou, kterou ale občas ony dotyčné pastelky nesdílejí. Červená je unavená, protože jí dávají zabrat všechna ta hasičská auta… Zelenou nebaví pořád jen malovat dinosaury… Černá se urazila, protože musí kreslit jen obrysy… Oranžová se žlutou na sebe žalují a hádají se, která z nich je ta pravá barva na sluníčko.

Den, kdy voskovky řekly dost!

Rozhořčené voskovky napíšou Toníkovi dopisy, ve kterých si vylijí srdce ze svých trápení a své zloby. Už mají dost růžových prasátek, modrých mraků a fialových čarodějnických plášťů. A co teprve chudák „vycmrndlá“ béžová, která musí pořád žít ve stínu hnědé a hodí se tak akorát na obilné lány.

Co dvoustrana knihy, to jedna barva a jeden dopis. Barvy se tak nepletou a děti se mohou plně soustředit pouze na problém jedné dané voskovky. Grafická stránka přesně vyhovuje dětem předškolního a mladšího školního věku. Dopis je „dětským“ písmem a ilustrace Olivera Jefferse má v sobě pečlivě nadávkovanou naivitu a humor.

Co s nespokojenými voskovkami?

A protože Toník není žádný necita, rozhodne se situaci se vzbouřenými voskovkami vyřešit s elegancí, vtipem a originalitou. Protože kde je psáno, že voda musí být modrá a slunce žluté? Nejde to i trochu jinak?

Voskovky podruhé…

Jméno ilustrátora Olivera Jefferse nebude českým čtenářům nejspíš neznámé, v nakladatelství Pikola loni vyšla kniha, kterou nejen ilustroval, ale i napsal – Tady jsme doma. Text knihy Den, kdy voskovky řekly dost má na svědomí Drew Daywalt. Oba autoři daly hlavy dohromady a v českém překladu se dočkáme další jejich knihy – Den, kdy se voskovky vrátily domů.

DAYWALT, Drew. Den, kdy voskovky řekly dost. Ilustroval Oliver JEFFERS, přeložil Lucie KELLNEROVÁ KALVACHOVÁ. Praha: Euromedia, 2018. Pikola (Euromedia). ISBN 978-80-7549-901-1.

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *