Čtu v březnu

Začátek jara byl pro mě po pracovní stránce velmi náročný, začali se objevovat malé nesoulady s mojí pracovní představou a skutečností, první náznaky přestimulování a vyhoření. I proto jsem během tohohle měsíce přečetla jen dvě knihy. Jednu skvělou a jednu už méně skvělou.

Jiří Klečka – Zapomenutá

Osudy Boženy a Pavla se rozešly krátce po Pražském jaru, kdy společně prožívali lásku a scénáristickou vášeň. Potkají se po více než půl století v Domě paměti, zařízení pro pacienty s kognitivní poruchou. Oba si prošli dramatickými životními situacemi: Pavel ztratil schopnost psát, Božena se pak pod vlivem nemoci odcizila své rodině a pomalu přichází o drahocenné vzpomínky. Dům paměti by však pro oba z nich mohl znamenat pokračování jejich příběhu, možná dokonce i uzdravení. Jenomže to nebude zadarmo. Rozhodně ne v Domě paměti, jenž má svou temnou minulost a za každou navrácenou vzpomínku požaduje velmi vysokou cenu. Ta nejtěžší zkouška přichází pro Boženu a Pavla v životní fázi, kdy už má většina z nás ty nejdůležitější boje dávno za sebou. (Zdroj)

V edici Tvář ve Vyšehradu vycházejí zajímavá česká jména současné prózy – Jan Štifter, Hana Lehečková nebo Lukáš Boček. Takhle edice je postavená na kvalitě, na každé knize je vidět spousta redakční práce a poctivé řemeslo, žádné rychlokvašky vydané za měsíc tu nenajdete.

Kniha Zapomenutá Jiřího Klečky se točí kolem nevyčerpatelného a zároveň děsně zajímavého tématu – lidské paměti a zapomínání. V Domě paměti – pečovatelském domě pro osoby s kognitivními poruchami jako je například stařecká demence, alzheimer nebo selektivní ztráta paměti, se po letech setkají v seniorském věku dva bývalí milenci. Božena a Pavel spolu v tvůrčím zápalu strávili Pražské jaro, kdy práce na scénáři přerostla ve velkou lásku. Vlivem dějin se jejich cesty rozešli, každý si prožil zbytek života s jinými partnery, na „stará“ kolena dostávají další šanci. Seniorská lovestory? Možná…

Jenže velkou roli tady hraje právě pamět, Pavel přišel o schopnost psát a číst, Boženina pamět má víc černých než bílých míst. Právě ta nevyrovnaná hra, která je předem prohraná a vám jde jen o tom, udržet míč – vzpomínku, co nejdéle na své straně, je skvělá. Ukazuje, co nás jednou čeká všechny, jak ztrátou paměti lidé přichází kousek po kousku o své bližní a nakonec i o sebe samého. Pamět je ukazována jako jedno velké bludiště se spoustou slepých uliček, pokaždé vás zavede jinam, než čekáte.

A pak do příběhu vstupuje ta tajemná mysteriózní část, která mě osobně přišla zbytečná, kniha by obstála i bez ní. Proto jen 3 z 5, až hororový závěr by v knize vůbec nemusel být, neposloužil ani jako důstojné vyvrcholení příběhu.

Hodnocení: 3/5

KLEČKA, Jiří. Zapomenutá. Tvář (Vyšehrad). V Praze: Vyšehrad, 2023. ISBN 978-80-7601-872-3.

Chimamanda Ngozi Adichie – Co ti svírá hrdlo

Chimamanda Ngozi Adichieová ve své povídkové sbírce upírá zrak nejen na Nigérii, ale také na Ameriku a ve dvanácti mimořádných povídkách zkoumá pouta svazující muže a ženy, rodiče a děti, Afriku a Spojené státy. (Zdroj)

Povídkový soubor známé nigerijské autorky próz se i tentorkrát zaměřuje na střety evropských a afrických kultur, migraci, systémový rasismus i předsudky. Povídky jsou lokalizovány jak na Nigérii, kde nám ukazuje, jak vypadá místní život, jak náročné je v téhle zemi žít a obstát tu, i na migranty v USA. Ti jsou často rozčarováni z kompromisů, které musí dělat, z odtrženosti od svých kořenů i kulturním šokem (povídka Co ti svírá hrdlo).

Najdeme tu jak náročné lidské situace (žena, která čeká ve frontě na americké ambasádě poté, co její manžel a syn byli zabiti během vojenských represích), záblesky naděje (krátké, ale intenzivní setkání křesťanky a muslimky během náboženských nepokojů v Nigérii) i povídku o postavení dívek a žen v nigerijské společnosti (Do zítřka daleko).

Autorka střídá vypravěčské formy, jeden silný příběh mění za druhý, ale zároveň se velmi drží na uzdě co se týká nějakého moralizování, poučování či jen „křičení na mraky“. Ono se totiž někdy přístup k ženám nemění ani napříč kontinenty.

Hodnocení: 5/5

ADICHIE, Chimamanda Ngozi. Co ti svírá hrdlo. Přeložil Petr ŠTÁDLER. Brno: Host, 2023. ISBN 978-80-275-1109-9.

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *