Čtu v lednu

V lednu jsem na čtení prostor moc neměla, tak jsem stihla jen dvě knihy, které ale můžu s klidným svědomím doporučit. Instagramový hit Počkej si na moře a laskavé pohlazení v podobě Smažených zelených rajčat.

Fannie Flagg – Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Café

Evelyn se v pečovatelském domě Růžové terasy setkává se starší dámou, paní Threadgoodeovou, která jí vypráví poutavý příběh mnohaletého přátelství a fascinující cesty životem, jehož poselství Evelyn přijímá za své, a konečně vezme svůj život do vlastních rukou… (Zdroj)

Máte rádi knihy, které vám při čtení hned před očima jedou jako filmová políčka? Takové to lidské čtení, které je potěšením, i když písmenka schovávají HLP? Tak taková jsou Smažená zelená rajčasta. Fannie Flagg vás vezme do Alabamy roku 1986, kde se v pečovatelském domě setkávají dvě ženy – seniorka paní Threadgoodeová a Evelyn, která sem chodila na návstěvy původně za někým úplně jiným. Evelyn a stařenka si vzájemně padnou do noty a začíná vyprávění o jedné kavárně a dvou velkých přítelkyních – Idgie a Ruth. Evelyn prostřednictvím vyslechnutého příběhu nachází nový smysl života a čtenář se nechává nést vyprávěním o síle ženského přátelství i předsudcích.

Postav je v knize jak na orloji, každý má svůj naprosto diametrální příběh, který je ale v mnoha případech dost šablonovitý. Ano, u většiny z nich okamžitě víte, jaký dynamický oblouk postava prodělá, což ale vlastně není na škodu. Ono obsáhnout jedno maloměsto, kde si každý vidí do talíře, vyžaduje slušný kumšt. Smažená zelená rajčata je ten čtenářsky vděčný mozaikovitý tip knihy, kam se vejde všechno – rasismus, zakázaná láska, touha žít si po svém, občas něco smutnějšího, tuhle trochu humoru a támhle zase pořádná tlupa redneků. V kostce – budete číst hlavně o mezilidských vztazích, o tom, jak důležité je mít kolem sebe lidi, na které se můžeš spolehnout. A že to vůbec nemusí být biologická rodina.

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Café si o svoje zfilmování říkala. Ač jsem film ještě neviděla, nejspíš tohle příběhové puzzle funguje na plátně stejně jako na papíře.

Hodnocení: 4/5

FLAGG, Fannie. Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe. Přeložil Michaela PONOCNÁ. Praha: AudioStory, 2022. ISBN 978-80-11-02386-7.

Veronika Opatřilová – Počkej na moře

Mladý univerzitní student z Göteborgu přijíždí na ostrov Wight u břehů Anglie, aby tam strávil několik měsíců studiem angličtiny. Na první pohled se ničím neliší od jiných švédských studentů, kteří se v šedesátých letech 20. století jezdí do Anglie učit cizí jazyk. Brzy po příjezdu potkává o deset let staršího profesora anglické literatury. Poznává, že skrývá stejné tajemství jako on sám, a mezi oběma muži propukne vášnivý milostný vztah, který má navzdory uvolňující se atmosféře konce šedesátých let stále nedozírné následky pro jejich životy. (Zdroj)

Na román Počkej na moře Veroniky Opatřilové mě nalákal ten všeobjímající potlesk v mojí čtenářské bublině na IG. No a taktéž téma – šedesátá léta, mladý student zamilovaný do svého profesora, zakázaná láska… To prostě chceš číst!

No a jako jo, fakt chceš! Počkej na moře je jedna z nejlepších českých knih, kterou jsem za svých skoro 40 let četla! Funguje to od první do poslední stránky.

Od prvního vzájemného oťukávání, kdy mladý švédský student přijíždí na ostrov Wight za studiem angličtiny, potká tajemného krásného muže, který je shodou náhod profesor viktoriánské literatury na stejné univerzitě, kde náš hrdina studuje. Přes hmatatelné jiskření, po pečlivě utajené schůzky, protože doba homosexuálním vztahům nenahrávala. Čtenář má pocit, jako kdyby mu bylo zase -náct. Byl zamilovaný, nevěděl, na čem u svého vyhlídnutého partnera/partnerky je a snažil se svůj protějšek jakkoliv zaujmout.

Zároveň zákonitě musí dojít k nějakému dilematu, tohle není paperbacková romance. Jeden muž chce diskrétnost, vše pečlivě držet pod pokličkou, druhý jde naopak proti proudu a společenské konvence mu jsou proti srsti. Stonewallské nepokoje ještě nepřišly, diskriminace LGBTQ párů je pořád na svém vrcholu. Navíc nad jejich vztahem stále visí vykřičník v podobě návratu hlavního hrdiny zpět do Švédska. A tak čtenář napjatě očekává, jak z tohohle Veronika Opatřilová vybruslí. Protože napsat gay romanci s happy endem je vděčné, ale tady se jaksi čeká něco víc. A to dostanete – poetickou atmosféru, jazyk, který hladce proplouvá a pomalý příběh s mnoha otázkami, které ale vlastně nemusí být vůbec zodpovězeny.

Hodnocení: 5/5

OPATŘILOVÁ, Veronika. Počkej na moře. Současná česká próza (Prostor). Praha: Prostor, 2022. ISBN 978-80-7260-548-4.

Veronika Opatřilová a Počkej na moře
Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *