Oksana Bula a její tukoni jsou zpět! A se vší parádou… Autorka krásně navázala na vlnu popularity, kterou vyvolala kniha Zubr si hledá místo a v českém překladu jí nedávno vyšlo volné pokračování s názvem Medvěd nechce jít spát.
Medvěd vs. Zubr
V předcházející knize se potkáváme se Zubrem, který jak známo přes zimu nehibernuje, ale moc rád by si to vyzkoušel. Prospat celou tu studenou zimu, sníh a diskomfort… to musí být slast! Nakonec Zubr dojde prozření, přírodu nelze ošálit a zimu si užije se vší parádou.
Nyní přichází na scénu medvěd a na celou situaci se zimním spánkem se díváme z druhého břehu. Zubr vypráví Medvědovi, jaké to je, když všechno zapadne sněhem, jak to vypadá, když sněží a fouká ledový vítr. Ten si v myšlenkách všechno namaluje na růžovo – koulování, bruslení, jiskřivý sníh, spousta sluníčka… Zimní idylka jako z pohádky. A on o to všechno každý rok přichází? S tím se musí něco udělat!
Jak ošálit tukoně?
Kdo nesmí v autorčině světě chybět? Přeci tukoni! Tajemní lesní skřítkové, které každé zvířátko ukládají k zimnímu spánku. Naklepou mu polštář, natáhnou teplé ponožky a zachumlají do peřin. Tukoni jsou čistě pozitivní postavičky, plné radosti s laskavým výrazem ve tváři, velice rychle si získaly svoji popularitu a v obou knihách hlavní hrdiny hravě strčí do kapsy. Všem reálně založeným Montessori vyznávajícím matkám z nich vstávají vlasy hrůzou na hlavě 🙂 I moje děti byly světem tukoňů okouzleny, ve svém věku už vědí, proč a jak některé zvířata hibernují, takže i když já osobně mám s tukoni problém, oni už hra ě dokáží rozpoznat, kde je hranice mezi pohádkou a realitou. U malých dětí bych byla ale hodně obezřetná a vysvětlovala, aby z toho neměly v hlavě hokej.
Jenže Medvěd dostane geniální nápad, na který přišlo už nejedno dítě a rodiče ho důvěrně znají. Hra „já nechci jít spát“ 🙂 Vymýšlí, že se mu v brlohu špatně spí a potřebuje nový. Jenže jeden je moc měkký, druhý tvrdý, třetí vysoký… Moje děti jsou sice se svými pelíšky spokojení, ale když se jim nechce spát, tak začne kolotoč – „mami, napít“, „mami, vyčůrat“, „mami, pomazlit“, „mami, naklepat polštář“… Přiznejte se, komu je to povědomé 🙂
A jak to s Medvědem dopadne? Povede se mu se Zubrem užít si zimu nebo ho spánek nakonec opravdu přemůže? To už si s dětmi přečtěte sami 🙂
Medvěd pro malé čtenáře
Díky velkým celostránkovým ilustracím a opravdu minimu textu je Medvěd nechce jít spát kniha vhodná i pro začínající čtenáře. Srozumitelný text, krátké věty a jednoduchá slova nebudou na překážku ani prvňáčkům. Éčko už čte i složitější a obsažnější texty, s Medvědem si hravě poradila a byla na sebe patřičně hrdá, že sama zvládla přečíst celou knihu. Takže jestli u svých dětí bojujete se čtením, knihy Oksany Buly stojí rozhodně za vyzkoušení.
Minimum textu ocení i rodiče, které svým dětem rádi vyprávějí. Ilustrace jsou dost výmluvné, ale nechávají prostor i pro samostatnou interpretaci. Stejně tak mohou podle knihy starší sourozenci vyprávět těm mladším, knihu pochopí i nečtenář.
Ukrajinská výtvarnice si udělala ve světě jméno právě se svými tukoni. Dokonce se jí povedlo převést je z knižního světa do toho skutečného, a tito lesní skřítci ožívají i na pohlednicích, plakátech, kalendářích a dokonce i špercích. Dalo se tedy velmi rychle očekávat, že jim Oksana Bula věnuje celou knihu. Letos v nakladatelství Host vyšla publikace pro děti od dvou let Jak tukoni zachránili les. Předpokládám, že autorčina poslední kniha s tukoni Narozeninový strom, se brzy dočká českého vydání.
Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji Knihcentrum.cz. A protože nejsem sysel, tento výtisk Medvěd nechce jít spát věnuji některému ze čtenářů. Příští týden můžete na mých kanálech – Facebook, Instagram a blog čekat soutěž.
BULA, Oksana. Medvěd nechce jít spát. Přeložil Rita KINDLEROVÁ. Brno: Host, 2018. ISBN 978-80-7577-702-7.
Uz se těším, zrovna máme doma období písmenek, tak by se nějaká kniha pro začínající čtenáře hodila.
ta je krásná a medvěd rozomilej 🙂
http://www.libenanovakova.cz
Oksana Bula to má skvěle zvládnuté 🙂
Mám zrovna rozepsaný článek přímo pro začínající čtenáře, jednoho máme zrovna doma 🙂 Na písmenka je skvělá Šmalcova abeceda, na té se naše děti "naučily" nejvíc