Čteme dětem – Medvěd nechce jít spát

Oksana Bula a její tukoni jsou zpět! A se vší parádou… Autorka krásně navázala na vlnu popularity, kterou vyvolala kniha Zubr si hledá místo a v českém překladu jí nedávno vyšlo volné pokračování s názvem Medvěd nechce jít spát
 
 
 

Medvěd vs. Zubr

V předcházející knize se potkáváme se Zubrem, který jak známo přes zimu nehibernuje, ale moc rád by si to vyzkoušel. Prospat celou tu studenou zimu, sníh a diskomfort… to musí být slast! Nakonec Zubr dojde prozření, přírodu nelze ošálit a zimu si užije se vší parádou.
Nyní přichází na scénu medvěd a na celou situaci se zimním spánkem se díváme z druhého břehu. Zubr vypráví Medvědovi, jaké to je, když všechno zapadne sněhem, jak to vypadá, když sněží a fouká ledový vítr. Ten si v myšlenkách všechno namaluje na růžovo – koulování, bruslení, jiskřivý sníh, spousta sluníčka… Zimní idylka jako z pohádky. A on o to všechno každý rok přichází? S tím se musí něco udělat!

Jak ošálit tukoně?

Kdo nesmí v autorčině světě chybět? Přeci tukoni! Tajemní lesní skřítkové, které každé zvířátko ukládají k zimnímu spánku. Naklepou mu polštář, natáhnou teplé ponožky a zachumlají do peřin. Tukoni jsou čistě pozitivní postavičky, plné radosti s laskavým výrazem ve tváři, velice rychle si získaly svoji popularitu a v obou knihách hlavní hrdiny hravě strčí do kapsy. Všem reálně založeným Montessori vyznávajícím matkám z nich vstávají vlasy hrůzou na hlavě 🙂 I moje děti byly světem tukoňů okouzleny, ve svém věku už vědí, proč a jak některé zvířata hibernují, takže i když já osobně mám s tukoni problém, oni už hra ě dokáží rozpoznat, kde je hranice mezi pohádkou a realitou. U malých dětí bych byla ale hodně obezřetná a vysvětlovala, aby z toho neměly v hlavě hokej.
Jenže Medvěd dostane geniální nápad, na který přišlo už nejedno dítě a rodiče ho důvěrně znají. Hra „já nechci jít spát“ 🙂 Vymýšlí, že se mu v brlohu špatně spí a potřebuje nový. Jenže jeden je moc měkký, druhý tvrdý, třetí vysoký… Moje děti jsou sice se svými pelíšky spokojení, ale když se jim nechce spát, tak začne kolotoč – „mami, napít“, „mami, vyčůrat“, „mami, pomazlit“, „mami, naklepat polštář“Přiznejte se, komu je to povědomé 🙂
A jak to s Medvědem dopadne? Povede se mu se Zubrem užít si zimu nebo ho spánek nakonec opravdu přemůže? To už si s dětmi přečtěte sami 🙂

Medvěd pro malé čtenáře

Díky velkým celostránkovým ilustracím a opravdu minimu textu je Medvěd nechce jít spát kniha vhodná i pro začínající čtenáře. Srozumitelný text, krátké věty a jednoduchá slova nebudou na překážku ani prvňáčkům. Éčko už čte i složitější a obsažnější texty, s Medvědem si hravě poradila a byla na sebe patřičně hrdá, že sama zvládla přečíst celou knihu. Takže jestli u svých dětí bojujete se čtením, knihy Oksany Buly stojí rozhodně za vyzkoušení.
Minimum textu ocení i rodiče, které svým dětem rádi vyprávějí. Ilustrace jsou dost výmluvné, ale nechávají prostor i pro samostatnou interpretaci. Stejně tak mohou podle knihy starší sourozenci vyprávět těm mladším, knihu pochopí i nečtenář.
Ukrajinská výtvarnice si udělala ve světě jméno právě se svými tukoni. Dokonce se jí povedlo převést je z knižního světa do toho skutečného, a tito lesní skřítci ožívají i na pohlednicích, plakátech, kalendářích a dokonce i špercích. Dalo se tedy velmi rychle očekávat, že jim Oksana Bula věnuje celou knihu. Letos v nakladatelství Host vyšla publikace pro děti od dvou let Jak tukoni zachránili les. Předpokládám, že autorčina poslední kniha s  tukoni Narozeninový strom, se brzy dočká českého vydání.
Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji Knihcentrum.cz. A protože nejsem sysel, tento výtisk Medvěd nechce jít spát věnuji některému ze čtenářů. Příští týden můžete na mých kanálech – Facebook, Instagram a blog čekat soutěž. 

BULA, Oksana. Medvěd nechce jít spát. Přeložil Rita KINDLEROVÁ. Brno: Host, 2018. ISBN 978-80-7577-702-7.

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

4 thoughts on “Čteme dětem – Medvěd nechce jít spát

  1. Uz se těším, zrovna máme doma období písmenek, tak by se nějaká kniha pro začínající čtenáře hodila.

  2. Mám zrovna rozepsaný článek přímo pro začínající čtenáře, jednoho máme zrovna doma 🙂 Na písmenka je skvělá Šmalcova abeceda, na té se naše děti "naučily" nejvíc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *