Čtu v červenci

Léto v plném proudu, prázdniny se překlopily do druhé půlky a je čas je červencovou rekapitulaci. V létě se všeobecně čte lehčí a odpočinková literatura, nic náročného na přemýšlení. Mě pod ruku přišly tři knihy, které spojuje jedno ústřední téma – silné ženské hrdinky. Všechny knihy stojí za pozornost, Elena Ferrante a Geniální přítelkyně je ale všechny převálcuje…

Petr Jarchovský – Zahradnictví

Literární zpracování velkolepé filmové trilogie. „Je to nejosobnější věc, jakou jsem kdy napsal. Vycházel jsem ze vzpomínek svých rodičů na moje prarodiče,“ říká scénárista a autor Petr Jarchovský, který se ve svém Zahradnictví vrací k postavám z hitu Pelíšky. Filmovou trilogii i její literární zpracování můžeme vnímat jako pravdivý příběh konkrétních lidí v převratné historické době mezi lety 1939 a 1959. Rodinnou ságu tvoří tři samostatné, nicméně propojené příběhy Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník. Mezi aktéry snadno poznáme odbojáře Jindřicha z kultovních Pelíšků, tentokrát jsou však více v popředí ženy: například autorovu matku sledujeme od jejího narození a válečného dětství až po dospělost, kdy se v padesátých letech v Nápadníkovi stává hlavní hrdinkou. Strhující příběhy plné nečekaných zvratů se odehrávají z velké části v rodinném zahradnictví v Jaroměři a v rovněž rodinném kadeřnickém salonu v Praze. Vzdor svízelné době a krutým osudům protagonistů nechybí osvědčený autorův humor a zejména situační komika. ZDROJ
Zahradnictví jsem si s sebou přibalila do batůžku na cestu na KVIFF (o filmech ZDE, ZDE a ZDE). Protože když na filmový festival, tak s knižním zpracováním filmu 🙂
Zahradnictví bylo prezentováno v médiích jako prequel k dnes už legendárním Pelíškům. Kdo očekává, že Zahradnictví do posledního květináče Pelíškům předchází, bude nejspíš zklamán. Časové reálie sice sedí, postavy Jindřicha (v Pelíškách Jiří Kodet) a Vilmy (Magda Vašáryová) zde figurují, ale to je asi tak všechno. Rodiny Jindřicha a Vilmy jsou velmi rozvětvené, postav jak na Orloji a ze začátku je obtížné se v nich vyznat. 
Kniha je členěná do třech samostatných oddílů – Rodinný přítel, Dezertér a Nápadník, rozkročenými mezi zimou 1944 až létem 1959. V každé části vystupuje do popředí jiná postava, v Rodinném příteli jsou to především všechny ženské hrdinky, v Dezertérovi je to postava Otty (Jindřichův švagr) a v Nápadníkovi Daniela (starší dcera Vilmy a Jindřicha). Pelíškům je nejvíce podobná poslední část knihy, která je ale paradoxně nejslabší a moc si nedovedu přestavit, jak děj vystačí na celovečerní film. Prostřední část Dezertér mi přišla nejzajímavější, vyrovnávání se s válečnými traumaty a pomalý nástup komunismu je tu podán velmi silně a zároveň čtivě. 
Autor Petr Jarchovský je především scénárista, je to z jeho literárního stylu poznat na sto honů. Nastínění scény tu čouhá z každé stránky, dialogy jako ze scénáře. Každá část je doplněna filmovými fotkami, postavy tak dostávají reálnou tvář.

JARCHOVSKÝ, Petr. Zahradnictví. V Praze: Paseka, 2017. ISBN 978-80-7432-817-6.

Hodnocení: 2/5

Maria Semple – Kde se touláš, Bernadetto

Proklatě zábavná společenská satira o možná bláznivější rodině, než je ta vaše! Geniální, nebo vyšinuté? Nezřízeně vtipná kniha o dívce, která na vlastní pěst pátrá, kam že se to poděla její matka a nebojí se použít všechny prostředky, včetně: veřejných listin, tajné korespondence FBI, emailů přátel, rodiny, učitelů a všeho co má po ruce. ZDROJ

Bernadetta je nekonvenční architektka, která nesnáší lidi a především ostatní matky ze školy své dcery. Má pro ně jednoduché označení „mouchy otravné“. Její dcera Bee si vysnila cestu do Antarktidy, kterou Bernadetta společně s virtuální indickou asistentkou Maňdžulou začne pomalu plánovat. To ještě naivní Bernadetta netuší, že Maňdžula sídlí v Rusku a ve skutečnosti je to kdosi z ruské mafie. A protože Bernadetta vlastně na žádnou cestu do Antarktidy nechce, v druhé půlce knihy po anglicku zmizí. Bee se nevzdává naděje a vydává se společně se svým otcem Bernadettu hledat. 
Satirický a humorný příběh má neobvyklou formu, kromě střídání vypravěčů (Bee a oba rodiče), se kniha skládá z emailové i papírové korespondence jednotlivých postav nebo části spisů FBI. Příběh je někdy až moc přitažený za vlasy a neuvěřitelný. Lehká letní četba, která má sice slabší střední část, ale závěr to bohatě dožene. 
SEMPLE, Maria. Kde se touláš, Bernadetto. V Praze: Plus, 2014. ISBN 978-80-259-0301-8.

Hodnocení: 3/5


Elena Ferrante – Geniální přítelkyně/Díl první

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtíZDROJ

Má ještě smysl něco psát o prvním díle Geniální přítelkyně? Po sociálních sítích a knižních blozích už bylo napsáno tolik pozitivních recenzí, že další opěvující řádky už jsou snad zbytečné. Po přečtení Geniální přítelkyně mám chuť začít se učit italsky, sbalit si kufr, obléknout šaty, boty na nekonečně vysokém podpatku a letět do Neapole. Kniha je čistá esence Itálie padesátých let. Chudinská neapolská čtvrt, krásné ženy, hrdí muži, co nejdou pro ránu a ostré slovo daleko, násilí a smrt, spalující slunce, špína, prach, mafie, malé i velké křivdy, nekončící touha uniknout ze vše svírající chudoby. Do těchto kulis je zasazeno přátelství dvou děvčat – Eleny a Lily, přátelství stejně silné jako jejich vzájemná nenávist a nekončící soupeřivost. První díl s podnázvem „Dětství a dospívání“ začíná setkáním obou dívek v první třídě školy a končí Lilinou svatbou v šestnácti letech. I když jsou jejich životní cesty rozdílné (Elena se díky podpoře okolí vydává studovat, Lila se velmi mladá vdává za místního boháče), jedna druhou celoživotně ovlivňuje, stejně jako na ně má vliv minulost jejich rodin i celé Itálie. Trochu nezvyklá je stylistická forma, celá kniha je postavena jako vyprávění a vzpomínání zestárlé Eleny, přímé řeči je tu minimum, ale na kvalitě to knize neubírá. 
A ač se konec tváří rádoby pozitivně, nenávist mezi některými rodinami a třídní nepokoje už prosakují na povrch. Sem s druhým dílem, už se nemůžu dočkat!

FERRANTE, Elena. Geniální přítelkyně. Přeložil Alice FLEMROVÁ. Praha: Prostor, 2016. ISBN 978-80-7260-340-4.

Hodnocení: 5/5



Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

2 thoughts on “Čtu v červenci

  1. Doufám, že se ti bude líbit a brzy si o ní popovídáme. Druhý díl mám zamluvený v knihovně, ale asi si ho dřív koupím 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *