Veverka a Myška v Praze

Kdy jindy navštívit Prahu než tohle léto. Bez turistů, front, naháněčů na atrakce a do restaurací. Turisté tu jsou, ale v mnohem menší míře a v drtivé většině převažuje čeština či slovenština nad ostatními jazyky. Pokud se s dětmi do Prahy za památkami vydáte, můžete je naladit na historickou vlnu s komiksem Veverka a Myška v Praze.

Ze Čtyřlístku k samostatné knize

Ústřední komiksová dvojice Veverka a Myška za svoji domácí scénu již několik let považují časopis Čtyřlístek. V tom se s populárně naučnými komiksy šetří, kromě historické Veverky a Myšky v něm v letech 1987 – 1990 vycházel oblíbený Jáchym a tiskařský šotek o historii písma a písemnictví jako takového. Nutno dodat, že jeho kvalit Veverka a Myška bohužel nedosáhly. Tedy alespoň po té dobrodružné a literární části.

Ve časopisové podobě obě hrdinky cestují na zádech „Havran tour“ po českých hradech a zámcích, ve své první vlastní knize naopak zakotvily v hlavním městě a z ptačí perspektivy prozkoumávají památky a známá místa. Vezmou to přes Valdštejnskou zahradu, Hrad, Karlův most, synagogu i Vyšehrad. Ač se kniha snaží cílit na děti, přehršel letopočtů, dat a informací připomíná spíš lepší učebnici dějepisu. Opravdu děti zaujmou neustálé přestavby Hradu nebo kolik domů spolklo budování Valdštejnského paláce?

Autorka v komiksu Veverka a Myška v Praze nezapomíná na pověsti a báje, kterými je Praha pověstná. Ať je to Bruncvík se lvem, tajemný Golem nebo strašidelný Faustův dům. Společně s věrným obrazovým doprovodem kniha přímo svádí vzít si jí s sebou do ulic.

Na rozdíl už od zmiňovaného Jáchyma a tiskařského šotka se autorce a ilustrátorce Jarmile Marešové nepodařilo zapojit hrdinky do samotného děje. Občas se sice „propadnou“ do dějin, ale stále si udržují velký odstup. Na první pohled působí odtrženě a ryze jako pozorovatelky.

Veverka a Myška v Praze

I když se může zdát, že jsem ke knize byla až příliš nelichotivá, stále ji považuji za jednu z nejzajímavějších knih o Praze pro děti. Především kvůli jejímu grafickému zpracování, které představí hlavní město po vizuální stránce i menším dětem. Jako rodič doporučuji při společné četbě s dětmi zredigovat data i přemíru informací a zaměřit se na to nejdůležitější – jak historicky zajímavé a důležité město Praha je.

A kdo by si chtěl Prahu projít trochu jinak, velmi doporučuji netradiční pokladovku Detective trail, která hravou formou a pomocí úkolů ukáže dětem krásnou část centra Prahy.

MAREŠOVÁ, Jarmila. Veverka a Myška v Praze. V Praze: Albatros, 2019. ISBN 978-80-00-05374-5.

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *