Na výletě/Trasa v Posázaví – Týnec – Zbořený Kostelec – Ledce – Nespeky

Vypadá to, že deštivé počasí se konečně umoudří, ideální doba na zabalení svačiny, nahození batohů na záda a hurá s dětmi na výlet.

Dneska vás vezmu do krásného Posázaví, na nenáročnou trasu Týnec nad Sázavou – Zbořený Kostelec – Ledce a Nespeky, kde zažijete všechno, co mají děti (i dospělí) tak rádi. Cestu vlakem, zříceninu hradu, les, dobré jídlo i pití.

Vlakem do Týnce, dál po svých

Chlap měl naplánovaný cyklovýlet na kole, takže tentokrát jsem s dětmi do Posázaví vyrazila sama. V jejich věku skoro 5 a 7 let jsou opravdový parťáci, zvládnout ujít pěkných pár kilometrů i se svačinou na zádech.

Nejlepší výchozí bod na tuhle trasu je Branické nádraží, odkud jezdí vlak přímo do Týnce nad Sázavou. Cesta překrásným Posázavím trvá cca hodinu, ale nudit se nebude nikdo. Lesy, řeky i vesnice střídají tunely, stačí se jen kochat tou krásou, která je jen pár kilometrů za Prahou.

Nedaleko nádraží v Týnci začíná modrá turistická značka, která se velmi brzy stáčí do lesa. Naštěstí se nejedná o žádnou populární trať, i když současně s ní vede cyklostezka, za celou dobu jsme potkali jen několik málo turistů. V lese na Holém vrchu se cesta rozdvojuje, dál je potřeba pokračovat po červené směr Zbořený Kostelec.

Na zříceninu hradu v Posázaví

Nevím jak jiné děti, ale ty naše si (zatím) návštěvy hradů, zámků i zřícenin docela užívají. Baví je vymýšlet si, jak asi vypadal hrad v plné kráse, kde byly padací mosty, střílny, kudy vedla nepřátelská vojska svůj útok. Zříceninu hradu Zbořený Kostelec jsme navštívit prostě museli 🙂

Jako všechny hrady i Zbořený Kostelec stojí na kopci, vyškrábat se sem dalo dětem sice zabrat, ale výhled na Sázavu, svačina a průzkum zříceniny stál za to. Dochovala se vstupní brána, okrouhlá věž na skále i branka se zbytky mostu přes příkop. Pod kopcem u cesty je i informační tabule, takže se dozvíte i něco o historii a jeho původní podobě hradu.

Z Týnce do Zbořeného Kostelce jsou to 3 kilometry lesem. Po prohlídce zříceniny je další zastávka plánovaná za další 3 kilometry v Ledcích. Navštívit Bistro Ledce je o víkendu povinnost 🙂

Na vynikající jídlo, kávu a pak hurá domů

Projít tuhle trasu Posázavím a nestavit se v Ledcích v bistru by byla veliká škoda. Ze Zbořeného Kostelce je to cesta na hodinku a kousek podél Sázavy, žádné stoupání, jen chatky, louky, čerstvý vzduch a občas nějaký cyklista. Méně náročnou trasu už snad ani nelze naplánovat. Jen kočárky nechte tentokrát doma, tahat se s nimi přes kameny by bylo dost zbytečné.

V Ledcích se můžete pokochat i překrásným kostelem svatého Bartoloměje z druhé poloviny 13. století. Od něj už je to jen co by kamenem dohodil do bistra. Tam už si nohy odpočinou, bříška naplní vynikajícím jídlem, domácí limonádou, výběrovou kávou i pivem. Jen pozor, chce to rezervaci předem. Za krásných dní je tu opravdu nacpáno a mohlo by se stát, že nebude volná ani jedna židlička.

A aby to bylo pěkně rozfázované, zbývají poslední 3 kilometry do Nespek. Odtud už jezdí autobusy do Prahy, včetně příměstské linky. Tady už pozor na auta, mezi Ledcemi a Nespeky je hodně chatek a o víkendu tu bývá poměrně rušno. Do Prahy už je to jen necelá hodinka autobusem na Roztyly nebo do Krče. Doba dostatečná na odpočinek a protažení unavených dětských nožiček.

Sečteno a podtrženo – Posázaví skrývá spoustu nádherných míst ve vynikající dopravní dostupnosti z Prahy. A tohle je jen jedna z mnoha… Pevně doufám, že se mi přes léto povede naplánovat podobné výlety, které si užijí děti i my, rodiče.

Praktické informace o Posázaví

  • délka trasy – 9 km
  • časová náročnost – cca 5 hodin bez cesty vlakem a busem
  • vhodné pro kočárky – ne
  • kde se občerstvit – Bistro Ledce ZDE
Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *