Čteme dětem / ZUličníci

Dlouho jsem tu nespucovala žádnou dětskou knížku, dneska to bohatě napravím. Padla nám do rukou česká fotokniha ZUličníci s povedenou vizuální stránkou, ale prachbídným příběhem.

Od fotografování k psaní

ZUličníky vymyslel a stvořil autor z poněkud netradičního neliterárního podhoubí. Matěj Dereck Hard je totiž fotograf, který se zaměřuje na pop-artovou, streetovou a lifestylovou fotografii. ZUličníci jsou postavičky, které si vymyslel jako malý kluk a kniha je zhmotněním jeho dětské fantazie.

Kdo jsou vlastně ZUličníci?

Tahle malá stvoření, která mi ze všeho nejvíc připomínají Ewoky ze Star Wars, žijí mezi lidmi ve městech, umně se před nimi skrývají a hlavně trpí velkou nedůvěrou a nechutí k lidem. Hned z kraje se nabízí otázka, proč ZUličníci vlastně obývají města, když nazývají lidi Kazisvěty a nemají je rádi?
V knize se setkáváme s jednou ZUličnickou rodinkou, která vinou mladého chlapce přijde o domov a je nucena odejít do exilu na venkov. Tady si postaví nový domeček a díky místnímu myslivci zjistí, že lidé nemusí být jejich protivníci.
Příběh rodiny Pikových z Portheimky je vyprávěn odborníkem na tyhle malé tvorečky, profesorem Vímem. Toho ztvárnil herec Petr Čtvrtníček, který je vyfocen v krásném prostředí v děsivém převleku hned na začátku knihy. Popravdě tohle byl moment, kdy jsem chtěla knihu zavřít a okamžitě někam založit. Paruka, kostým i celé vzezření vyzní nedůstojně a trapně komicky.

Bude tahle kniha vůbec děti bavit?

Děj je velice jednoduchý, bohužel postrádá spád a zápletku. Děti stále čekaly, kdy se v knize začne něco dít… a ono nic. Textu je poskrovnu, téměř všechen se týká informací o životním stylu ZUličníků, ale napínavý děj nebo nějaká velká myšlenka už se do knihy jaksi nevešla. Dozvíme se sice, kde rodiny ZUličníků žijí, jak k nim přicházejí děti a co mají rádi, ale na alespoň malinkatý náznak děje dojde až ke konci knihy.
Nedostatky textu a „podivnost“ Petra Čtvrtníčka naopak naprosto převyšuje vizuální vyjádření putování ZUličníků. Ti jsou vymyšleni do posledního detailu, postavičky – loutky velmi precizně zpracované a na všech fotkách působí až hmatatelně živě. Kdybych na ně někdy narazila na Andělu v tramvaji, tak mě to vlastně ani nepřekvapí.

HARD, Dereck. ZUličníci. Praha: Mladá fronta, 2018. ISBN 978-80-204-4748-7.

A kdo by si chtěl ještě zasoutěžit o sadu od společnosti SCIO Ferda a jeho mouchy, můžete TADY nebo na Instagramu.
——————————————————————————————————————–
Toto není sponzorovaný článek
Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

2 thoughts on “Čteme dětem / ZUličníci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *