Čteme dětem / Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky

Když letos na jaře v Albatrosu vyšla ryze holčičí kniha Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky, nebyl snad nikdo, kdo by jí na sociálních sítích nezaregistroval. Byl jí plný Instagram i Facebook, knihkupci, knižní blogeři či bookstagrameři jí vynášeli do nebes. Na mě má tenhle reklamní tah  většinou opačný účinek, jakmile je kolem nějaké knihy takový hype, můj zájem klesá na nulu.

Na holčičí verzi Příběhů na dobrou noc jsem si v klidu počkala pár měsíců, až si k nám našli cestu přes knihovnu. Neměla jsem žádná velká očekávání, ale nakonec si na večerní čtení tuhle knížku vybral náš chlapeček 🙂 Nejspíš kvůli ilustracím…

100 žen, 100 životů, 100 inspirativních příběhů

Kdyby čirou náhodou tuhle ryze dámskou záležitost neznal, jedná se o soubor příběhů o životních osudech sta významných žen z minulých dob i současnosti. Autorky novinářka Elena Favilli a spisovatelka Francesca Cavallo vybraly do své první knihy opravdovou ženskou elitu napříč staletími i obory. Umělkyně, političky, aktivistky, vědkyně, sportovkyně, ale i pirátky, špiónky nebo královny, nic není nemožné. Jen namátkou vyberu např. Coco Chanel, sestry Brontëovy, Hatšepsut, Maria Montessori, Marie Currie Sklodowská, Frida…
Každý příběh začíná vskutku pohádkově: „žila byla jednou jedna holčička…“. Reálie některých příběhů jsou upravené tak, aby byly stravitelné i pro menší děti. Takže se tu nevraždí, nemučí a nestínají hlavy. I tak jsou některé příběhy (především ty z dob minulých nebo ze zemí třetího světa) pro menší děti trochu kontroverzní a hůře pochopitelné. Autorky se neubránily až příliš černobílému vnímání světa, které ale ve skutečnosti nefunguje. V historických souvislostech dobro a zlo takhle ostře ohraničeno není. Trochu sporný je i výběr pirátek, které jsou v knize oslavovány za své činy – přepadávání lodí a krádeže. Naopak často vytýkaný příběh chlapce, který se cítí být děvčetem a svoji transgender změnu si vydobyl alespoň na školní půdě, mě ani dětem vůbec nevadil a do této knihy patří.
U mých dětí jsem narazila na spoustu situací, které vyžadovaly delší vysvětlování. Jednak to byl pohyb po časové ose. Tím, že jsou jednotlivé ženy řazené abecedně a ne lineárně, skákalo se mezi staletími mílovými kroky. A moje děti se ve svém věku (4 a 6) ještě nedokážou orientovat v letopočtech. Další diskuze přišly u žen – aktivistek a političek. Pro šestileté děti jsou tohle témata mimo okruh zájmu. Občanské války, demonstrace, politická jednání, sufražetky, právo žen volit, feministky…, s tím vším jsme se museli popasovat. 
Po vizuální stránce je kniha opravdu vyvedená. Co ilustrace, to malé umělecké dílo. Na Příbězích pro malé rebelky se podílelo šedesát výtvarnic z celého světa a každá z nich se svého úkolu zhostila ze ctí.
V téhle knize si každá holčička najde svůj idol nebo zdroj nové inspirace. Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky ukazuje všem malým a velkým slečnám, že nemusí čekat na svého prince na bílém koni, ale že když budou chtít, můžou se tím „princem“ stát právě ony.

Jak to bude s pokračováním? 

 

Protože si Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky získaly celosvětově velkou popularitu, druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat. Stejnojmenná kniha s dvojkou v názvu vyjde v českém překladu opět u Albatrosu 5. 11. letošního roku. Ideální dárek pod stromeček pro ty, které už vlastní první díl.
Přiznám se, že ač se dětem i mě kniha hodně líbila, zatím jí kupovat nebudu, stejně jako její chlapecký protipól. Myslím, že s ní v klidu ještě dva, tři roky počkám, až děti dokáží plně ocenit a vychutnat jejich obsah. Vzhledem k popularitě nečekám, že by se do té doby z knihy stalo nedostatkové zboží.

A co pro pánskou část publika? 

A aby to klukům nebylo líto, jejich protipól – Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční – už vyšel v nakladatelství Presco Group. To nepatří do stáje Albatros Media, takže se jim nedostalo takové masivní propagace jako u „Rebelek“ a zcela neprávem stojí mimo centrum knižního dění.
FAVILLI, Elena a Francesca CAVALLO. Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky: 100 výjimečných žen. Přeložil Alžběta FRANKOVÁ. V Praze: Albatros, 2018. ISBN 978-80-00-05046-1.

Miř výš,per se s vervou,popusť uzdu svým snům,a když budeš na pochybách, nezapomeň,že pravdu máš ty.

Tímto mottem je kniha uvedena. Nelze s ním nesouhlasit, jen ten konec je mi proti srsti. Myslím, že každá správná malá i velká dívka, ať už je rebelka nebo není, by měla počítat i s variantou, že pravdu mít nemusí a hlavně si to umět přiznat…

——————————————————————————————————————–
Toto není sponzorovaný článek

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

2 thoughts on “Čteme dětem / Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky

  1. Souhlasím, se vším. 🙂 Tu knížku je dobré číst spolu s dětmi – i naše o dost starší (9 a 12) k pochopení potřebují trochu si o tom ještě popovídat. Ale zas je to dobrá příležitost zjistit, jak se na to dívají, a případně třeba i trochu "zmírnit některé dopady"… 🙂 Těžko říct, jak text působí na dítě, když o tom člověku slyší úplně poprvé a dělá si obrázek jen podle toho, co se mu předkládá. Já jsem u těch žen, o kterých jsem nevěděla, měla chuť zjistit víc.
    V té rebelkovské verzi se mi opravdu hodně líbí pojetí ilustrací – co osobnost, to jiná ilustrátorka. Podle mě je to velké plus knížky – směrem k pochopení rozmanitosti. Škoda, že to tak není i u té "klukovské" verze.
    Zdravím. Kl.

  2. Musím říct, že jsem si při čtení také dost rozšířila obzory. Jeden výtisk jsem nakonec koupila, ale nechám ho ještě doma, dokud nepřijde ten správný čas. Úplně souhlasím s tou klučičí verzí, je velká škoda, že po grafické stránce není tak povedená. Ani nevím, proč jí vydává jiné nakladatelství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *