LUSTR festival 2018

Pro nezasvěcené – festival LUSTR není žádná výstava osvětlení, ale největší přehlídka především české a slovenské ilustrace. Nabízí to nejlepší, nejnovější, nejneokoukanější ze současně tuzemské a slovenské ilustrace s malým zastoupením zahraničních hostů.
Za LUSTRem stojí letenské knikupectví a nakladatelství PageFive, kde najdete skvělý výběr zajímavých autorských knih o umění či designu, ale i kvalitní přehlídku dětské literatury, časopisů nebo papírenského zboží. PageFive spojilo své síly s neziskovým spolkem Czech illustrators, který mapuje českou a slovenskou ilustrátorskou scénu.
Letos se LUSTR přesunul do Kampusu Hybernská, obrovského prostoru v centru Prahy, který patří Filosofické fakultě UK. Občas se mluví o mrtvých domech v srdci města, tenhle komplex je jeden případ z mnoha. Několik budov s vnitroblokem a dvorkem bylo do jara roku 2017 prázdné. Naštěstí se po desetileté! pauze vrací díky spolupráci FF UK a Magistrátu do Hybernské život. Povedlo se rozjet provoz hipster kavárny Hlína, kde mají výbornou kávu a teplé pivo, bar, několik přednáškových sálů, ateliér či nahrávací studio. Naštěstí tu nikdo neusíná na vavřínech a buduje se, pracuje, vytváří, pořádá a organizuje. Stačí se podívat do bohatého programu. Podobných opuštěných budov je po centru Prahy spousta, Kampus Hybernská je příkladem, jak lze spojit veřejnost a akademickou půdu ve fungující společenství. 

Prohlídka LUSTRu ve fotkách

Prohlídka celého LUSTRu nám zabrala něco kolem dvou hodin. Popravdě jsem od toho čekala trochu víc. Jako laik popravdě moc nedokážu docenit řemeslnost a náročnost jednotlivých projektů, jako laik jedu spíš v módu líbí/nelíbí. Viděla jsem věci, které mě nezaujaly ani na druhý či třetí pohled, spoustu velmi zaměnitelných děl různých autorů, prvoplánových nápadů a době poplatných líbivých ilustrací. Naštěstí bylo vše vyváženo zajímavými autory s charakteristickým rukopisem a ideou.
Anastazia Stročkova
Artur Brakowitz
Iveta Merglová
Přemek Ponáhlý
Praktické informace:
Kde: Kampus Hybernská, Hybernská 4, P1
Kdy: 4. – 10. 10. 2018
Za kolik: 220 dospělý, 120 dítě nad 6 let na celou dobu konání festivalu
 
Široko
Jindřich Janíček
Tatiana Karpova
Tatiana Karpova
Marek Ehrenberger
 
Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *