Čteme dětem / Narozeninová kočka na Hithitu

Mám pocit, že Hithit se v posledních několika měsících stal líhní zajímavých a neobvyklých knih. O čem sní princezna Elly Sky bohužel na svůj limit nedosáhla, což popravdě nechápu, protože neobvyklejší a krásnější knihu by jeden na českém trhu pohledal. Dál tu máme Smaženici Terezy Booth (ano, té která je tělem i duší pinwheels), Pokojovky od Pokojovek pro všechny „plant lovery“ a nebo z naprosto jiného soudku Narozeninovou kočku.

Možná Vám kniha Narozeninová kočka nebude úplně neznámá. Takhle autorská kniha Markéty Vítové totiž vyšla už v roce 2015 a teď dostane nový – haptický – kabátek. Kdo Narozeninovou kočku zná a četl (my jo!), už asi ví, která bije.

I nevidomí si chtějí číst

Narozeninová kočka je totiž kniha věnovaná světu nevidomých, pro ně a o nich. Dědu trápí výběr dárku k narozeninám pro babičku. Rád by jí pořídil nějaké zvířátko, jenže je nevidomý a bez pomoci tenhle úkol nezvládne. Spolčí se se svými vnuky a za jejich asistence se mu snad povede vybrat toho nejlepšího mazla – kočku. Děj není v případě téhle knihy alfa a omega, důležité je ukázat dětem, jaké to je, být slepý. S jakými obtížemi se nevidomý člověk denně potkává, jaká úskalí ho čekají třeba jen po cestě na tramvaj a jak i sebemenší pomoc je důležitá.

Matrice pro reliéfní obrázek
Tradiční knižní trh chrlí jednu překrásnou publikaci za druhou, nakladatelství se předhánějí, kdo bude mít lepší/krásnější/zajímavější ilustrace, příběhy i autory. Jak je to vlastně s publikacemi pro nevidomé lidi a hlavně děti? Ty se tou bohužel krásou pokochat nemůžou… Tuhle díru na trhu se pokusí Markéta Vítková zalepit se svou inovovanou Narozeninovou kočkou. Pokud vyjdekampaň na Hithitu a kniha půjde do tisku, bude v sobě spojovat oba světy – vidoucích i nevidoucích dětí.

Kniha, která spojuje dva světy

Vidoucí děti čeká příběh tisknutý větším fontem, což ocení hlavně začínající čtenáři. Ti nevidoucí si příběh „přečtou“ pomocí Braillova písma, a aby děti nebyly ochuzené o ilustrace, obrázky budou reliéfní – vystouplé nad povrch a dobře hmatatelné. Některé stránky budou navíc obsahovat ještě haptické obrázky, které vytvořili klienti z chráněné dílny Mela. Kromě zraku a hmatu si děti můžou knihu vychutnat i sluchem – je plánovaná i audiokniha, kterou namluví Jan Bílek z Klicperova divadla.

Díky formátu knihy si děti, které vidí, vyzkouší čtení hmatem a dozví se víc o světě nevidomých. A nevidomé děti si knihu mohou poslechnout nebo přečíst hmatem. 
Slepotiskový obrázek

Vydání Narozeninové kočky můžete podpořit na Hithitu, zbývá ještě několik dní a do cílové částky není daleko. A nevidomé děti si tuhle knížku moc zaslouží! Pokud máte v okolí nějaké nevidomé dítě, Narozeninovu kočku by určitě mělo mít doma!

Knihy Markéty Vítkové

FOLLOW ME TO INSTAGRAM
——————————————————————————————————————–
Toto je sponzorovaný článek.
Všechny fotky pocházejí z archivu Markéty Vítkové – ZDE

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *