Čteme dětem / Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce

Letos ke konci jara přišel do kin dětský animovaný film Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce podle stejnojmenné knihy od J. M. Strida. Bohužel film i recenze nakonec nedopadly příliš lichotivě a místo filmovému zpracování jsme dali přednost knižní předloze. A ta měla u dětí až nečekaný úspěch.

Dobrodružství ze Skandinávie

První reakce dětí na knihu Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce byla: „jeee, to je podobné jako Zmáťa a Záhada„. Popravdě se to porovnání trochu nabízí, oba skandinávští autoři – Ninka Reittu i Jakob Martin Strid pro svoje knihy zvolili podobný styl ilustrací s lehce komiksovým vyzněním. Ilustrace jsou přirozenou součástí vyprávění, nestojí vedle, ale přímo vpadají přímo do toku textu. U Hrušky autor navíc ještě použil poněkud netradiční font, který se dětem bude líbit. Nemějte obavy, i dětský čtenář si s tímhle neobvyklým písmem poradí.

Vstávej semínko holala

Kocourek Macík a jeho sloní kamarád Sebastián žijí klidným životem v malé vesničce jménem Sluníčkov. Jejich čas příjemně plyne chozením na ryby, hraním a čtením novin. Dokud jednoho dne nevyloví z vody lahev s dopisem od dávno ztraceného starosty Barta. V lahvi mimo dopisu připluje i malé semínko, které Macík se Sebastiánem zasadí na zahrádku u domu.
A tímto se dostáváme k jádru pudla respektive k jádru hrušky. Ze semínka přes noc vyroste obrovská hruška a právě v ní se Macík a Sebastián za vydatné pomoci zvídavého profesora Glukózy vydávají hledat tajuplný ostrov, na kterém uvíznul starosta Jeremiáš Bartoloměj Severýn Olsen zvaný Bart.

Pirát i drak

Abych nevyzradila celý děj, jak už to bývá, po cestě je nutné poradit si se spoustou nebezpečí a úskalí. Na moři nesmí chybět piráti, jejich kapitán Semtamzub se stal velkým oblíbencem našich dětí, především kvůli svým vypadaným zubům 🙂 Autor se nebojí ani nových technologií a tak na trojici čeká i obří robotický podmořský drak.
Jako v každé dětské knize, i v Neuvěřitelném příběhu o obrovské hrušce to dopadne dobře. Všichni se vrátí v jednom kuse domů, zlý místostarosta Hvizd, který zatím vládne Sluníčkovu, je ukázněn a celé město se může radovat z návratu svého původního starosty domů.
Nakladatelství Presco Group opět ukázalo, že má skvělý čich na neotřelé a nápadité dětské knihy. Četbu „Hrušky“ si užijí nejen děti, ale díky propracovaným detailům i napínavému textu i rodiče. S klidem bych jí doporučila dětem od 4 let, které mají rádi dobrodružství.
STRID, Jakob Martin. Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce: (neboli o tom, Jak byl Jeremiáš Bartoloměj Severýn Olsen znovu ustanoven právoplatným starostou Sluníčkova, k veliké radosti všech obyvatel městečka, až na jednoho). Přeložil Mai Fathi HAVRDOVÁ. Praha: Presco Group, 2017. Ella & Max. ISBN 978-80-87034-46-0.
——————————————————————————————————————–
Toto není sponzorovaný článek
Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *