Výlety / Tip na ubytování v Orlických horách

První půlka měsíce je za námi a jako každý rok se na začátku prázdnin nelení. Jako rodina jsme stihli obě naše plánované dovolené – v Orlických horách a v Jeseníkách, já si střihla tři dny v Karlových Varech na festivalu (TADY). Pomalu ale jistě začnu sypat tipy na výlety a aktivity z obou horských lokalit, dnes je to právě na ubytování  v Orlických horách nedaleko Rokytnice.

Vlevo samostatná sauna, vpravo chata a lyžárna/kolárna

Jaké ubytování pro velké skupiny?

Každý rok na začátku léta jezdíme na společnou dovolenou s dalšími spřízněnými rodinami. Povětšinou se známe už z dob studií na VŠ, složení je konstantní a mění se jen počet dětí. Ti už tvoří pěknou vyrovnanou partičku a je skvělé pozorovat jejich vzájemné interakce. Jednu výhodu tyhle velké společné dovolené mají – vždycky se najde nějaká volná dospělá ruka, která s dětmi pomůže. Letos se nás setkalo 12 dospělých, 8 dětí a 1 pes. Najít pro takovouhle partu ubytování, které by vyhovovalo našim podmínkám, je už docela oříšek:
  •  objekt pouze pro nás
  • samostatné pokoje dvou a čtyřlůžkové
  • velká společenská místnost
  • prostorná a vybavená kuchyň
  • zázemí pro děti (herna, hřiště)
  • venkovní posezení ideálně s grilem nebo ohništěm
  • možnost mít s sebou psa
  • dobrá dostupnost z Prahy
Tohle všechno splnit, najít vhodný termín a naplánovat společné výlety už není žádná sranda a vyžaduje slušnou porci organizačních schopností a spoustu komunikace.
Jedno z venkovních posezení s grilem

Apartmány Lucie – soukromí, krásná krajina a nadstandardní vybavení

Musím říct, že letos jsme měli štěstí na naprosto skvělé ubytování v Orlických horách, které předčilo veškerá naše očekávání. Kousek za Rokytnicí se nachází nově zrekonstruovaná chata s názvem Apartmány Lucie. Díky tomu, že stojí na samotě a nejbližší sousedé jsou mléčná farma cca 2 km pěšky lesem a podél pastvin s koňmi, nikomu nevadí hluk nebo běhající děti. Interiér je nový, pokoje čisté a pro nás  velikostí dostačující, některé dokonce s vlastní kuchyňkou. V té velké společné nechybí veškeré vybavení včetně myčky, mixéru, spižírny nebo lednice pro každý pokoj.
Vnitřní vybavení chaty jsme využili na maximum, většinu našeho pobytu totiž lilo jako z konve. Uvnitř chaty je totiž i takový nadstandard jako bazén!, šipky, kulečník, fotbálek či vířivka. Bazén byl pro všechny děti největší zážitek, koupaly se každý den a my jim nemuseli vymýšlet žádné speciální plány na propršené dny. Kdo se nechtěl koupat, mohl si jít za zábavou do velké společenské místnosti nebo do herny.
Bazén byl největším hitem
Opravdu důležitá je pro nás velká kuchyně. Dovedete si představit ten chaos, když naběhne 6 rodin chystat snídani a svačinu na výlet, do toho běhají/lezou hladové děti a jeden pes? Scénka jak od Felliniho 😀 Obědy se řeší v terénu, ale s přípravou večeře se vždy dělíme – 2 rodiny vaří pro všechny. Takže opět, velká a hlavně vybavená kuchyně je nutností.  I tahle podmínka byla splněna do puntíku, nikdo nemusel řešit nedostatek nožů, prkýnek či sklenic. A nádobí za nás umyla myčka 🙂 Za co bych Apartmánům Lucie dala body navíc, je herna pro děti hned vedle kuchyně. Tohle se ukázalo jako velká výhoda – při přípravě jídla se děti nepletly pod nohy, pořád byly na doslech i dohled.
Aby nebylo všechno jenom zalité zlatem, jedna výtka se najde. A to je malé množství úložného prostoru na pokojích. Na tom našem bylo jen několik malých skříněk, do kterých se nám ani nevešlo všechno oblečení. Chudák Chlap měl celou dobu oblečení v cestovní tašce, protože už sem u věci nikam nevešly. V létě se to nějak přežije, ale v zimě s lyžařským oblečením a nutností ho rozvěsit a usušit, už by to byl slušný „bordýlek“.

Sauna, kapři, jeseteři i králíci…

A exteriér? Pro děti trampolína, hřiště i s pískovištěm, pro dospělé finská sauna s ochlazovacím rybníčkem. A aby to v rybníčku nebylo tak smutné, majitelé tam mají nasazené koi kapry a jesetery. Bohužel saunu jsme nakonec nestihli, mohl to být skvělý zážitek, hupnout se společně ochladit mezi ryby 😀 Protože je v Apartmánech Lucie s dětmi opravdu počítáno, měli jsme k dispozici pro ryby i speciální krmení. A kdo nechtěl vykrmovat ryby, mohl jít podstrčit mlíčňáky zdejším dvěma králíkům, kteří sloužili jako sekačka na trávu.
Ochlazovací rybníček u sauny
Věčně hladoví ušáci
Poloha chaty nedaleko Rokytnice v Orlických horách je skvělý strategický bod na pěší výlety po okolí (Farma pod lipou, pevnost Hanička, Neratov, NS Zemská brána…), je to kousek do Polska a v zimě jsou v okolí jak sjezdovky, tak běžkařské tratě. Sama chata se nachází blízko lesa i pastvin, takže se dalo přes den zajít na borůvky a večer se kochat pohledem na pasoucí se krávy.
 
 
V lese u chaty není o borůvky nouze
 

Hurá na borůvky a Farmu Pod Lipami

 
První dva dny v podstatě propršely, takže se toho moc podniknout nedalo. Zachránil nás naštěstí zmiňovaný vnitřní bazén a nedaleká Farma pod lipou. Takže gumáky na nohy, pláštěnky na sebe a do rukou kelímky na borůvky, kterých bylo po cestě na farmu opravdu požehnaně. Ale nejlépe chutnaly s jogurtem právě z farmy, kam jsme vyrazili okouknout koně, krávy a místní mléčný sortiment. Pečlivým testem prošly jak sýry, jogurty, mléko, tak i bylinkové máslo, ta chuť se s produkty v běžné prodejní síti nedá srovnávat. Škoda, že vše bylo v plastových obalech, alespoň mléko se dalo koupit do vlastní přinesené nádoby.
Krávy při večerním krmení
Hurá pro jogurty a sýry
Apartmány Lucie se ukázaly jako skvělá volba pro letní pobyt velké skupiny s dětmi. Je tu dostatek prostoru i potřebné soukromí, nadstandardní vnitřní i venkovní vybavení a překrásné okolí. Až budete potřebovat ubytování v Orlických horách, vzpomeňte si na tuhle krásnou chatu 🙂
 
 
Hřiště pro děti nechybí
 
Praktické informace:
Kde: Apartmány Lucie, Rokytnice v Orlických horách 353
Web: www.apartmanylucie.cz
Email: apartmany.lucie@seznam.cz
 

 

A co se tu z Orlických hor objeví dál? Hřebenová tůra s návštěvou v kouzelném Neratově…

Dobrou chuť 🙂

FOLLOW ME TO INSTAGRAM
——————————————————————————————————————–
Toto není sponzorovaný článek

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *