Pražská zábava / Stanice přírodovědců

Kdo se dostane s dětmi na pražský Anděl, bývá často zděšen. Kam se tady vrtnout s dětmi? Do obchodního centra to není asi to pravé ořechové. Naštěstí nad Andělem se nachází hotový poklad a oáza klidu – park Sacré Couer a hned u něj Stanice přírodovědců. Rozlehlému a krásnému parku bych  se ráda věnovala zase někdy jindy, dneska se ale podíváme na zoubek zmiňované Stanici přírodovědců.Přírodovědné kroužky pro velké i malé

Stanici přírodovědců vlastní Dům dětí a mládeže města Prahy, čímž je jasně daná její náplň – provozování přírodovědných a edukativních kroužků pro děti všeho věku. Základ SP ale tvoří skleníky a tropická terária, která slouží nejen dětem navštěvující kroužky, ale i veřejnosti. Na vybrané kroužky můžou děti od dvou let s doprovodem rodičů, starší už chodí sami. Převládají chovatelská a přírodovědná zaměření, např. akvaristika, chemie, chovatelství, teraristika či zahradnictví.

Fauna i flóra pro každého

Veřejnost může využívat areál Stanice i místní skleníky a terária během běžné otevírací doby. Kromě spousty edukačních tabulí si děti můžou pohladit poníky, kozy, lamu či prasátka. Hned za vchodem je velký výběh s klokany a nechybí velké voliéry s několika druhy papoušků nebo sovou pálenou. V létě je navíc venku i velké terárium, kde se vybrané druhy terarijních zvířat „letní“. Myšleno je i na hmyz – v areálu najdete velký luxusní hmyzí hotel – a na obojživelníky. U hlavní budovy narazíte na rybníček, kde to v podvečer žije, žabí koncertování se rozléhá hodně daleko.

Klokánci hned za vchodem
U psounů
Vrchol návštěvy – pohladit si kozy kamerunské

Skleníky sice vypadají jak za krále Klacka, ale uvnitř je to spíš jako v malé zoo. K vidění je pěkná sbírka ryb (včetně piraní, bojovnic nebo stříkounů), dravé želvy kajmanky, varani, krajty, hroznýši i krokodýl nilský. A komu by to bylo málo, může si prohlédnout malé opičky kosmany, kteří ochotně zapózují.

Interiér skleníků s akvárii

A já jako správný městský „plant lover“ nemůžu opomenout ani flóru. Ve skleníku si můžete květiny nejen prohlédnout, ale i koupit. K prodeji jsou bylinky, sadba zeleniny, sukulenty i pokojovky běžné a vzácnější. Ceny jsou spíš symbolické, při předminulé návštěvě si Éčko vybrala květináč osázený výběrem sukulentů za 10 Kč a já vzrostlou pileu depressa za 20 Kč 🙂 Venku se zase můžete pokochat bylinkovými záhony či alpinskou zahradou.

Kdo bude znaven či unuděn, může vypustit děti na zdejší hřiště, posedět si v altánku nebo si na pokladně koupit drobné občerstvení. Nic zdravého ale nehledejte, v nabídce je klasický sortiment – nanuky, sušenky, pití.

Oáza klidu v rušném centru

A kudy vlastně sem? Stanice přírodovědců leží v kopci hned vedle polikliniky Kartouzská. Stačí  sjet MHD na stanici Anděl, projít OC Nový Smíchov, vyjít zadním vchodem a dát se přes přechod k poliklinice. Vpravo od ní už je vidět zeleň parku a do SP je to jen pár schodů do kopce.

Otevírací doba je velmi benevolentní, v létě je tu stín a klid. V průběhu roku se navíc můžete zajít podívat i na některou z pravidelných akcí, které SP pořádá. Letos to byla fauna a flóra ostrovů a loni jsme se zašli podívat na skvělou výstavu žab. Nechybí ani oslavy Dne dětí, Dne země, čarodějnice…

Praktické informace:
Kde: Drtinova 1a, Praha 5
Kdy: pondělí – pátek 8 – 19, sobota 9 – 17, listopad až březen o víkendu zavřeno
Skleníky: úterý 14 – 18, středa 9 – 12, 14 – 16, čtvrtek 14 – 16
Za kolik: zahrady zdarma, skleníky 20 Kč/dítě, 40 Kč/dospělý, děti do 100 cm zdarma
Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *