Výstava / Kolem světa a zase zpátky

Na cestu okolo světa a zpět do Bubenče nás vzal malíř, ilustrátor a spisovatel Miroslav Šašek. Ve středu odpoledne jsme si šli totiž prohlédnout jeho výstavu s názvem Let č. 59/74, která je aktuálně k vidění v Pelléově vile. A protože sdílením se radost násobí, skvělou společnost nám dělala Eva aka evulekotule s dětmi. 

Žižkovský rodák Miroslav Šašek byl známý portrétista států a světových metropolí. Ve 30. a 40. letech ilustroval především dětské knihy, po roce 1947 odešel s rodinou do Paříže, kde po změně režimu v roce 48 také zůstal. Proslavil se hlavně v zahraničí svými obrazovými průvodci s názvem „This is …“, u nás doma byl de facto neznámý. První v řadě mu vyšla kniha This is Paris, následují Londýn, Řím, New York, Edinburgh, Mnichov, Benátky, San Francisko, Izrael, mys Cap Canaveral. Irsko, Hong Kong, Řecko, Texas, OSN, Washington, Astrálie a historická Británie. Plánované knížky o Bombaji, Dillí, Bermudách, Kanadě, Riu de Janeiru, Kodani, Stockholmu, Vídni či Amsterodamu se už bohužel neuskutečnily. U nás jeho ilustrované cestopisy začaly vycházet až před čtyřmi lety u nakladatelství BaobabCelá výstava je doplněna několika interaktivními prvky, které jednotlivé země i města ještě více přibližují, jak z architektonického pohledu, tak i ze strany jejich obyvatel. 
Výstava připomíná i Šaškovo dlouholeté působení v Rádiu Svobodná Evropa. Jedna místnost galerie je přetvořena v improvizované rádiové studio, kde je možnost vyzkoušet si práci za mikrofonem. Zvuk se následně přenáší do malého rádia na chodbě. 

Celý komplex Villy Pellé je malý svět sám o sobě, v přilehlé zahradě s příjemnou kavárnou jsme nakonec všichni strávili zbytek odpoledne. Děti se vyřádily na trávníku a my si v klidu poseděli s kávou, bez jakéhokoliv rušení z okolí, jako kdybychom seděli doma na zahradě 🙂 
Let č. 59/74 patří mezi vzácný druh výstav, které si užijí děti i rodiče. Navštívit jí můžete ještě do 7.7. v galerii Villy Pellé, více informací zde. 
Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

2 thoughts on “Výstava / Kolem světa a zase zpátky

  1. Není vůbec zač. Obě naše děti knížky paradoxně vůbec nezaujaly, ale výstava se jim líbila. Ale po shlédnutí výstavy si je chtějí půjčit v knihovně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *