Čtu v říjnu

Upřímně, v říjnu se mi čtenářsky příliš nedařilo. Jednak jsem toho moc nestihla, druhak průměrnou detektivku, průměrnou rádoby self help beletrii jedna báječná Delphine de Vigan nevyváží.

Shari Lapena – Její konec

Nový psychothriller Shari Lapeny odhalí další nebezpečné tajemství ukryté pod povrchem spořádané rodiny, a to znovu v příběhu plném stupňujícího se napětí a nečekaných zvratů. Stephanie a Patrick, bohatí a spokojení manželé, se nedávno stali rodiči dvojčat. Třebaže je péče o ně značně vysiluje, Stephanie s jistotou ví, že má všechno, po čem kdy toužila. Pak se objeví Erica, žena z Patrickovy minulosti, a s ní šokující odhalení o jeho první manželce. Ta podle Eriky nezemřela nešťastnou náhodou. Patrick tvrdí opak a Stephanie najednou zjišťuje, že muž, kterému důvěřuje, možná lže. A možná i vraždil. A možná se to chystá udělat znovu… (Zdroj)

Jano, nebuď debil a nesedej na lep instragramovým doporučením!

Tak jsem se jednou zase nechala nalákat na knihu, která sice v jistých čtenářských kruzích hýří superlativy, pro mě to bylo bohužel utrpení…

Dva bohatí manželé jako ze žurnálu, rodiče malých dvojčat, venčící děti za bílým laťkovým plotem na zastřiženém trávníku v designovém oblečení, řeší nejen krizi mladé rodiny, ale i „tajemnou“ ženu z minulosti. Ta Patricka obviňuje za zabití jeho první manželky, což by pro něj bylo výrazně finančně výhodné. Bude Stephanie, která je plně zaměstnaná péčí o malé děti a její mozek není zrovna v plné odpočaté kondici veřit neznámé ženě nebo svému manželovi?

No a to je asi tak vše. Paranoidní atmosféra, kdy se důvěra mladé ženy přelévá z jedné strany na druhou, se nedostavila. Ano, ani tady nechyběl dějový twist, ale ten byl zcela předvídatelný a čitelný. Její konec je sice čtivý, za jeden den budete mít sfouknuto, ale vlastně nic nového nepřináší.

Hodnocení: 2/5

LAPEÑA, Shari. Její konec. Přeložil Naďa ŠPETLÁKOVÁ. Praha: Euromedia Group, 2021. ISBN 978-80-242-7304-4.

Delphine de Vigan – Noc nic nezadrží

Delphine de Vigan s obrovskou dávkou citu a upřímnosti vypráví životní peripetie své matky, aniž by se byť jen na okamžik uchýlila k patetickému žalozpěvu. V příběhu hlavní postavy Lucile se střídají sebevraždy, incest, nevěra, smrt a nemoc, které by jistě mnoho rodin položily na kolena. Právě síla, s jakou toto vše autorčina rodina překonává, tvoří ústřední myšlenku románu; moc temnoty je obrovská, ale musíme se jí vzepřít. (Zdroj)

A teď zpátky k ověřené kvalitě! S jakoukoliv knihou Delphine de Vigan neuděláte chybu a Noc nic nezadrží je na žebříčku oblíbených knih hodně vysoko.

V silně autobiografické knize autorka zpracovává život svojí matky, otevřeně, bolestně a upřímně. Delphine de Vigan se před čtenáři ukazuje v celé nahotě, pouští ho do všech nehezkých koutů svého života.

Hned na úvod knihy, kdy autorka nachází svoji matku doma po úspěšně dokonaném pokusu o sebevraždu, nám Delphine de Vigan jasně ukáže, že Noc nic nezadrží nebude žádná jednohubka ke kávičce. Postupem času se na řádcích odvíjí život Lucile, krásné dívenky, která v dětství zdobila reklamní plakáty, ale přitom byla uprostřed rozvětvené rodiny osamělá. Na řadu přichází narození postiženého sourozence, nešťastná smrt bratra i incest. Když se Lucile povede vymanit se z vlivu otce, kombinací minulých událostí a drogových dýchánků u ní propukne naplno bipolární porucha. Charismatická, okouzlující, bohémská a zároveň velmi nevyzpytatelná Lucile balancuje mezi destrukcí a láskou.

Autorka se s pomocí svých sourozenců a výpovědí příbuzných snaží matce porozumět, rozplést síť více či méně patologických rodinných vztahů a sestavit mozaiku matčina života. Noc nic nezadrží je nejen příběhem o jedné rodině, která v sobě nese spoustu nehezkých tajemství, ale také silným vyprávěním o mezilidských vztazích, bolesti a různých podobách lásky.

Hodnocení: 5/5

VIGAN, Delphine de. Noc nic nezadrží. Světová knihovna (Odeon). Praha: Odeon, 2012. ISBN 978-80-207-1448-0.

Matt Haig – Půlnoční knihovna

Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života? (Zdroj)

Další instahit a další kniha, která mě připravila o pár hodin života, které bych mohla věnovat něčemu duchaplnějšímu.

Půlnoční knihovna Matta Haiga by nejspíš měla sloužit jako ta „zlomová“, „gamechanger“, „osudová“ a nevím jaká kniha, která z vás udělá člověka užívajícího si život tady a teď. A podle ohlasů na sociálních sítích to tak pro některé čtenářky a čtenáře nejspíš bude (super!), pro jiné je to spíš kniha vršící patos na klišé a lakuje na růžovo každou pytlovinu.

Hlavní postava, Nora Seed, mladá, melancholická až depresivní žena, se ocitá v tajemné knihovně, kde každá kniha reprezentuje jiný život, který by mohla žít. Dovolí tak Noře prozkoumávat důsledky různých životních rozhodnutí, které ji zavedly na práh sebevraždy. Nora dostává možnost prozkoumat různé verze svého života a zjistit, jaké by bylo, kdyby… Tahle sebereflexe ji postupně vede k poznávání toho, co je skutečně v životě důležité. Mohla být olympijskou plavkyní, kdyby… Se svým starším bratrem mohla mít úspěšnou kapelu, jenže… Byla by šťastná v obchodě s hudebninami, pokud by… A tak může Nora v knihách další životů vyzkoušet, jaké je to být uspěšnou hudebnicí, žít v Austrálii i na Špicberkách, vdát se za nesprávného a další a další verze jednoho života. Autor vede čtenáře za ručičku k uvědomění, že si máme vážit toho, co žijeme a prožít každý přítomný okamžik. V jedné variantě ok, ale na každé 10. stránce? Spíš poděkuju.

Zní vám to jako zbeletrizovaná kniha motivačních citátů? No, tak to jste doma! Je to předvídatelné, neoriginální a černobílé. Kdyby mi bylo -náct, asi by mě to bavilo, teď spíš můžu jen kroutit hlavou nad nadšením jiných.

Hodnocení: 3/5

HAIG, Matt. Půlnoční knihovna. Přeložil Tereza PLACHÁ. Fobos. Praha: Dobrovský, 2022. ISBN 978-80-277-0246-6.

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *