Viděla jsem I

Na jaře před prvním lockdownem Chlap velmi prozřetelně předplatil Netflix, nyní na podzim před další uzavírkou jsme získali přístup na HBO. Do kina a divadla se ještě pěkných pár týdnů nedostaneme, kulturu jsme pustili alespoň do obýváku. Jednou za měsíc bych se pro případné zájemce podělila o filmové a seriálové tipy, které stojí za větší (či menší) pozornost.

Filmy/Netflix

The Trial of the Chicago 7 / Chicagský tribunál (2020)

To, co bylo v roce 1968 zamýšleno jako pokojný protest proti sjezdu demokratů, se změnilo ve vlnu násilí a střetů s policií. Organizátoři protestů, včetně Abbieho Hoffmana, Jerryho Rubina, Toma Haydena a Bobbyho Sealea, byli obviněni z podněcování nepokojů a soudní proces, který následoval, je jedním z nejznámějších vůbec. (Zdroj)

Soudní dramata založená na skutečných případech je stále vděčné téma filmařů. Pro evropského člověka Chicagský tribunál ukazuje další méně známou část dějin, kdy se několik představitelů mírových hnutí společně ocitla ve vykonstruovaném procesu před zaujatým soudcem. Silné téma s výborným hereckým obsazením představuje klasickou filmařskou práci, která je postavena především na dialogu a postupném odhalování všech skutečností, které předcházeli hromadným nepokojům a demonstracím. Pro diváka je celý film ryze černo-bílý, šedých zón podněcujících dialog nebo jakékoliv divácké pochyby je tu minimum. Pokud vás zajímají americké dějiny, pojetí „svobody slova a projevu“, systémový útlak nebo lidská práva, Chicagský tribunál je film pro vás.

Hodnocení: 4/5

Enola Holmes (2020)

Při pátrání po nezvěstné matce dokáže neohrožená Enola Holmesová přechytračit i svého staršího bratra Sherlocka a pomoct mladému lordovi na útěku. (Zdroj)

Z tajemné a děsivé Eleven ze Stranger Things Millie Bobby Brown vyrostla v charismatickou a zábavnou dívku na prahu dospělosti, která má před sebou (snad) zářivou hereckou budoucnost. Pokud se tedy bude vyhýbat filmům jako je Enola Holmes. Bez ní by šlo jen o naivní a nezajímavou feministickou detektivku, přítomnost MBB z tohohle filmu dělá snesitelnou záležitost především pro věkovou skupinu 12 – 18 let. Bohužel filmu uškodilo velké množství dějových linií – pátrání po zmizelé matce, vztah s bratry, trocha té romantiky a uměle našroubovaný feminismus, který tlačí na pilu víc než by bylo zdrávo. Kdyby scénář šetřil i oslovováním diváka přímo do kamery a neustálým vysvětlováním jasného, neměla bych pocit lehkého vykrádání Amélie z Montmartru.

Hodnocení: 3/5

The Devil All the Time / Ďábel (2020)

V napínavém gotickém příběhu ze Středozápadu se kolem mladého muže (Tom Holland) shlukují podivné existence. Ale on je připravený chránit svoje blízké. (Zdroj)

Kina zavřená, VOD jedou naštěstí na plné obrátky a co se týče filmové produkce, nezadají si s velkými studii. Do The Devil All the Time získali herecká esa jako je Tom Holland, Robert Pattison nebo Mia Wasikowska. Hutné a depresivní venkovské drama pracuje s temnou gotickou atmosférou, kde si každý svoji víru v Boha vykládá trochu jinak. Dějové linky hlavních i vedlejších postav se plynuje proplétají, postavy se setkávají občas v brutálních situacích. Coenovský feeling se skřípavým soundtrackem doplňuje voice-over, typický pro filmově zpracované knižní předlohy, v tomto případě až zbytečně dovysvětluje děj a nenechává divákovi prostor pro vlastní interpretaci.

Robert Pattison i Jason Clark v netradičně záporných rolích téhle jižanské literární adaptaci kralují a jejich vnitřní ďábel společně s hudbou a kamerou tahá film z průměrné hladiny o patro výš.

Hodnocení: 4/5

Filmy/ostatní

Boże Ciało / Corpus Christi (2019)

Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou. Chtěl by se stát knězem, s jeho trestním rejstříkem na to ovšem nemůže ani pomyslet. Když je propuštěn a má začít pracovat v truhlárně na malém městě, převlékne se po příjezdu do kněžského a díky náhodě se ujímá péče o místní farnost. Příchod mladého charismatického pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, krutě zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány. Uspěje Daniel ve svém poslání? A za jakou cenu? (Zdroj)

Polskou kinematografii já mám tuze ráda, ten podivný mix mentality, která je nám velmi blízká, křesťanského fanatismu, postsocialistická krátkozrakost, buranství venkova a zároveň touhy ukázat, co všechno je v Polsku špatně, mnozí umí namíchat v pěkně bizardní koktejl. Zkuste Dzień świra a propadnete téhle kinematografii také.

Mladá herecká hvězda Bartosz Bielenia v sobě objeví pravou víru v Boha a s dobrými úmysly se rozhodně nelegálně na sebe vzít kněžské roucho. Jako bývalému trestanci se církev sice stane útočištěm, ale žádnou funkci v ní zastávat nemůže. Nechtěný přerod v kněze je samozřejmě zdrojem mnoha vtipných situací a jeho moderní pojetí kázání způsobuje osypky místním ovečkám procházejícím si obdobím truchlení. Jakkoliv může Corpus Christi vyznívat humorně, jeho síla je ve výpovědi o vinně, odpuštění, zametání před vlastním prahem a ikonickém „kdo jsi bez viny, hoď kamenem.“

Nominace na Oskary za nejlepší zahraniční film je jen třešničkou na dortu.

Hodnocení: 4/5

Seriály/Netflix

Queen´s Gambit / Dámský gambit (2020)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí. (Zdroj)

Sedmidílná minisérie s barevnou atmosférou 60. a 70. let potěší nejen fanoušky šachů. Svižné a vtipné drama o mladé geniální šachistce plné pestrých a plastických postav zhltnete za dva večery. Strhujícímu příběhu odpustíte i předvídatelnost, brilantní  Anya Taylor-Joy jako šachistka kraluje pevnou rukou celému seriálu. Její postava je nepostrádá mnoho temných stránek i dravost a nespoutanost mládí.

Hlavní dějové lince o dobývání šachových žebříčků zdatně sekundují vedlejší postavy, jejich mikropříběhy a dynamický oblouk, který je propojuje až do samotného finále. Harry Melling i Thomas Brodie-Sangster se vymaňují ze svých dětských rolí a i když nejsou zrovna prototypem osudového miláčka žen, jejich postavy jsou výborně zahrané a uvěřitelné.

Queen´s Gambit není přelomový, aktivistický či jinak angažovaný seriál, je to ale krutě poctivá filmařina bez hluchých míst a s brilantní koncovkou, která vás přikove do sedaček.

Hodnocení: 5/5

Ratched / Ratchedová (2020)

Je rok 1947 a Mildred Ratchedová začíná pracovat jako ošetřovatelka ve špičkovém psychiatrickém ústavu. Za jejím dokonale upraveným zevnějškem se ale skrývá čiré zlo. (Zdroj)

Nový seriál z produkce Netflixu se volně nechal inspirovat postavou sestry Ratchedové z legendárního Vyhoďme ho z kola ven (Přelet nad kukaččím hnízdem). Jaká byla sestra Ratchedová než se stala eminencí ústavu pro duševní choroby? Vždy byla sadistická a vypočítavá mrcha nebo ji „jen“ zkazilo prostředí? Seriál se snaží dát známé záporné osobě trochu lidštější tvář.

Od začátku se tu manipuluje, týrá, vraždí a krev teče bez okolků proudem. Penězi oplývající léčebna za svými zdmi skrývá přehlídku bizardních postav mezi pacienty i personálem. Druhá polovina seriálu se z thrilleru překlápí do milostného a sourozeneckého dramatu a silně ztrácí dech. Poslední překombinovaný díl si nechává pootevřená vrátka do další zbytečné série. Na Přelet nad kukaččím hnízdem v tomto případě úplně zapomeňte, Ratched postrádá atmosféru, napětí i dynamiku, o nudných vedlejších postavách nemluvě.

Hodnocení: 3/5

The Crown / Koruna (2016)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Zdroj)

Ke Koruně asi netřeba nic dodávat, tři proběhlé série si drží neuvěřitelně vysokou laťku kvality i hereckého obsazení. Díky tomuto seriálu se budete nejen orientovat v rodokmenu britské královské rodiny, ale i v jejich dějinách a mentalitě národa.

V listopadu na Netflixu startuje další řada, kde se opět posouváme víc a víc k přítomnosti. Hlavním tahákem bude samozřejmě Margaret Thatcher v podání Gillian Anderson společně s budoucí princeznou Dianou (Emma Corin). Netflix do Koruny musel nasypat neuvěřitelné množství peněz, ale vrací se mu to vrchovatou měrou.

Hodnocení: 5/5

Seriály/HBO

Björnstad / Medvědín (2020)

Městečko Medvědín pomalu ustupuje rozpínajícím se stromům, které jej obklopují. Petr, místní hrdina a někdejší hokejová hvězda, se vrací domů, aby zde sestavil juniorský tým a zajistil tak budoucnost města. Celý Medvědín vkládá veškerou naději do vítězství v juniorském mistrovství a zdejší chlapci se ocitají pod velkým tlakem. Když je hvězdný hráč týmu obviněn z ohavného činu, město zachvátí chaos, který ovlivní životy všech jeho obyvatel. Seriál Medvědín vypráví o naději, jež spojuje malou komunitu, o tajemstvích, která ji rozdělují, o odvaze jednotlivce postavit se zbytku skupiny a o důsledcích výchovy našich dětí (Zdroj).

Fredrik Backman napsal stejnojmennou knihu, která u nás v roce 2017 vyšla v nakladatelství Host a okamžitě si získala srdce čtenářů. HBO se rozhodla navázat na autorův úspěch a převést knihu seriálové podoby. Bohužel i když je drama točené ve Švédsku a má skvělé herecké obsazení (nečekejte žádné vyumělkované pubertální hvězdičky), atmosféra se ztratila někde v překladu. Sociální témata, zmatenost dospívání, černý humor i přátelství na život a na smrt scénáristé oholili na kost a přeměnili na severské krimi.

V tomto případě nelze než doporučit, ať si raději přečtete knihu.

Hodnocení: 4/5

Seriály/ostatní

Ted Lasso (2020)

Jason Sudeikis je Ted Lasso. Trenér amerického fotbalu. Přestože s evropským fotbalem nemá žádné zkušenosti, stěhuje se do Anglie, kde ho najali, aby trénoval fotbalový tým. Půjde to, „jako když Lassem mrská“, i když jsou hráči cyničtí a město nepřátelské? (Zdroj)

Objevit dobrou komedii, která nevykrádá sama sebe a nefunguje v zajetých kýčovitých či genderových stereotypech, je vzácnost. VOD službě Apple TV+ se povedlo spojit cynický a černý humor se sportovním prostředím. Najdete tu pár klišé, jako jsou fotbalové primadony nebo modelky, ale tohle je tak svěží a pozitivní, že přežiju i ty zápasové vsuvky 🙂

Hodnocení: 5/5

Dejte mi vědět, na co zrovna teď koukáte vy, ať se na dlouhé karanténní večery inspirujeme 🙂

A pokud si mám dát filmy a seriály tam, kam slunce nesvítí, nebojte se ozvat…

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *