Madurodam – Holandsko z ptačí perspektivy

Co si budeme povídat, Holandsko je pestrá země s dlouhou historií, zajímavou architekturou a pro nás velmi příznivým krajinným i klimatickým rázem. Všudepřítomné grachty, větrné mlýny, městská kola a svobodná mysl místních jsou pastvou pro oko i ducha. Ale jak stihnout návštěvu všech lákadel, když máte jen omezený čas? Jeďte do Haagu a navštivte Madurodam.

Když jsme dávali dohromady itinerář na týden v Holandsku, byl tak dlouhý, že by nám vystačil na měsíc. Toho, co jsme chtěli vidět, je opravdu tolik, že jsme nevěděli, co škrtnout. Nu což, máme alespoň naplánovanou další dovolenou v Holandsku, která v některém z následujících let určitě proběhne. Na našem seznamu se ocitnul i Madurodam, který nám doporučili kamarádi. Popravdě se mi moc nechtělo – zmenšenina holandských taháků a kopa lidí – nic, co bych nutně potřebovala vidět. Jenže úplatek v podobě návštěvy haagské královské obrazárny s Rembrantovou Anatomií doktora Tulpa a Dívkou s perlou od Vermeera mě přesvědčila a do Haagu se jelo.

Město kontrastů

Celý Haag pro mě byl jedno velké překvapení. Mým top městem v Holandsku byl, je a asi i stále bude Delft, ale Haag mu velmi výrazně šlape na paty. Tradiční nizozemská architektura kontrastuje se současnou modernou, která ale působí velmi elegantně a nic neubírá na kráse historickému centru. Výškové budovy vypadají jako kdyby úzké haagské domy u grachtů někdo vytáhl za špičku do pořádné výšky. Navíc se nám povedlo v centru v kouzelném parku navštívit klasický blešák se stánkem s naším oblíbeným jídlem – kibbelingem. Haagské centrum je zelené, turistům a obyvatelům přívětivé a krásné!

Po kolena v Holandsku

Jedním z největších haagských lákadel (kromě centra a muzea Mauritzhuis) je nepochybně Madurodam. V měřítku 1:25 tu uvidíte všechno, co je v Nizozemí zajímavého. Z různých historických období, dějin i současnosti. A proč vlastně název Madurodam? Svoje jméno získal po mladíkovi jménem George Maduro, který za války aktivně bojoval proti německým vojskům, za okupace odmítl nosit Davidovu hvězdu a pomáhal s přechodem spojeneckých pilotů do Anglie. Nakonec ho zajalo gestapo a v únoru 1945 zemřel v Dachau při tyfové epidemii. Po válce jeho rodiče věnovali počáteční kapitál k vybudování miniaturního města, které mělo sloužit jako pomník jejich padlému synu. No a tady se to časem trochu zvrtlo a z Madurodamu je poněkud netradiční “zábavní” park.

Historie i současnost

Ve stále se rozpínajícím Madurodamu najdete historické i současné budovy z mnoha holandských měst. Namátkou vyberu centrum Amsterodamu, Národní monument, Rijksmuseum, dům Anny Frankové, královský palác v Haagu nebo celé předměstí Utrechtu. Všechno do nejmenšího detailu propracované, naprosto věrné.

Nizozemí není jen historie, ale i mnoho zajímavých budov moderní architektury. A i ty postupně do Madurodamu přibývají. Najdete tu třeba letiště Schiphol, přístav v Rotterdamu, Erasmusbrug – zavěšený most, který spojuje Rotterdam, farmy s lány tulipánů nebo protipovodňovou hráz Maeslantkering. Exponáty jsou obydlené, na ulicích parkují auta, po letišti rolují letadla a celý Madurodam křižuje několik vlakových linek, stejně jako je to v reálném životě.

Madurodam hravě

Možná si řeknete, co je na tom tak zajímavého? Zmenšené stavby? A co jako? Fór je v tom, že mnoho exponátů je volně přístupný, hlavně dětem a je možné si s nimi hrát 🙂 Neodolali jsme a leccos vyzkoušeli. Na modelu přístavu v Rotterdamu děti pomocí jeřábů nakládaly kontejnery na loď, na tulipánové burze dražily květiny, na moři pomocí hadice hasily hořící loď nebo si zkusily jak fungují zdymadla a jestli se jim čerpáním vody povede roztočit větrný mlýn. Až na výjimky jsou všechny zdarma, placené jsme našli pouze dvě – v továrně na dřeváky (klompen) – vám za euro pásový dopravník z továrny přiveze malý dřeváček a na tulipánové farmě vám za stejnou cenu vypadne odznáček s květinou. Atrakcí je tu na každém kroku dost, fronty se občas sice dělají, ale nic, co by děti nevydržely.

Kromě venkovní zábavy můžete navštívit ještě několik vnitřních sálů, kde se v pravidelných intervalech promítají v angličtině nebo holandštině krátká videa o historii země. Ale pozor, ani v tomto případě nejde o nějaké pasivní sledování dokumentu na plátně, ale spíš o videomappingové projekce doplněné o zvukové, vizuální i kouřové efekty. My už teď víme, jak bylo Holandsko vlastně založeno a kde pramení jeho neuvěřitelný svobodný duch, jak to bylo se založením New Yorku (dřív New Amsterodam) nebo jak se pomocí větrných mlýnů od 16. století vypouští jezera a celá země se stále nachází pod hladinou moře.

Praktické informace

Kde: George Maduroplein 1, Haag

Kdy: po – ne 9:00 – 19:00

Za kolik: děti 0 – 2 roky zdarma, ostatní 17,50 euro, při koupi přes net 2 euro sleva

Rodinná – 4 osoby – 78 euro, při koupi přes net 58,50 euro

Parkování: hned u Madurodamu za 8,5 euro

Web: ZDE

Pozor na velkou časovou náročnost, Madurodam není záležitost na dvě hodiny, ale opravdu na celý den!

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *