Čteme dětem / Pozor, v knihovně je kocour!

Jak dětem ukázat, že chodit do knihovny je normální a čtení knih není záležitost nerdů a podivínů? Jak jim nenásilnou a zábavnou formou předložit důležitá fakta o historii knihoven a literární vědy? Vezměte jednoho knihomola, který se vydá napříč knihovnami hledat svého domácího mazlíčka… A hlavně se dejte Pozor, v knihovně je kocour!

Nejen „Čtyřlístková“ Klára Smolíková

Že je vám jméno spisovatelky Kláry Smolíkové povědomé? Tak to nejspíš vaše děti čtou Čtyřlístek, Mateřídoušku nebo Sluníčko, kam pravidelně přispívá. V naší rodině si získala svoji oblíbenost díky komiksové knize Viktorka a vesmírná dobrodružství a Vynálezci Alvovi.

Když tě spolkne knihovna

Pozor, v knihovně je kocour! volně navazuje na předchozí autorčinu knihu Spolkla mě knihovna. V té se poprvé setkáváme s opravdovým klučičím knihomolem – školákem Davidem a jeho kocourem Koniášem. Ten získal jméno po páteru Koniášovi, nechvalně proslulém cenzorovi knih. Stejné pojmenování dostal i knihovnický systém fondu Městské knihovny v Praze 🙂 Ve Spolkla mě knihovna se David s kocourem vydávají po stopách vzniku písma, knih i knihoven.

Autorka Klára Smolíková si do následující publikace pro starší školáky Pozor, v knihovně je kocour opět propůjčila Davida a Koniáše, ale tentokrát se David vydává napříč časem a knihovnami pátrat po ztraceném kočičákovi.

Od Velké Moravy k síti městských knihoven

Tak zní stručný obsah podtitulku Pozor, v knihovně je kocour. Poté, co si David tajně „vypůjčí“ v knihovně příběh jazykovědce Jurije Knorozova, který rozluštil tajemství mayského písma, rozpoutá smršť událostí, které vedou od poničené knížky až ke ztracenému kocourovi.

Na své cestě David navštíví několik historických institucí, které dali základ knihovnám jako takovým. Dozví se, jak vznikla Strahovská i Vyšebrodská knihovna, podívá se do cisterciáského klášteru i Amerického klubu dam. Kniha je prošpikovaná i takovými zajímavostmi jako je vznik Braillova písma, distribuce Poštovských novin nebo vaření inkoustu z duběnek.

Kosmas i T. G. Masaryk

Protože knihovny a knihovnictví jako takové, nesmí chybět ani velké příběhy velkých osobností českého národa. Věděli jste, kdo byl např. Ladislav Živný? Já vůbec a přitom to byl on, kdo dal základ modernímu knihovnictví tak, jak ho známe, přičemž se řídil heslem, že veřejná knihovna měla být „škola pro dospělé“.

A pak tu máme kronikáře Kosmu, velkého mecenáše Petra Voka, samozřejmě jezuitského kněze Koniáše, Františka Josefa i Vojtěcha Náprstka. Je a mnoho dalších historických osob David potká na své cestě mezi knihovnami a knihami.

Stejně jako v předchozí knize Spolkla mě knihovna obrazový doprovod ztvárnil ilustrátor Vojtěch Šeda. Jeho výrazný rukopis knihám pro školáky velmi svědčí. Vojtěch Šeda je především tvůrce komiksů, proto jich několik nesmí chybět ani v této knize. A jestli sledujete udílení cen Magnesia Litera, jistě vám neuteklo, že vítěznou Literu za knihu pro děti a mládež získala publikace 1918 aneb jak jsem dal gól přes celé Československou, kterou Vojtěch Šeda ilustroval.

Dějepis snadno a lehce

I přes vytrvalou snahu našeho státního školství byla literatura a dějepis mými oblíbenými předměty. O co lépe by se mi v době školní docházky chápaly dějinné souvislosti, kdybych měla po ruce knihy Kláry Smolíkové Spolkla mě knihovna a Pozor, v knihovně je kocour. Davidova cesta historií i se všemi jejími informativními odbočkami je podána velmi srozumitelně s lehkostí a důrazem na důležitá fakta. Čtivý a jednoduchý příběh v sobě nese víc, než jen absenční a prezenční výpůjčky. Jeho hlavní podstata je ukryta v bibliofilii, čili láska ke knihám, úcta k českému jazyku, jeho historii a kráse.

No a komu by Pozor, v knihovně je kocour mohlo udělat radost? Rozhodně starším školákům a všem, kdo mají rádi faktografická data o historii knihovnictví 🙂 Naše děti (5 a 7 let) si užily detektivní linii s Davidem a Koniášem, historie knihoven je zase tolik nebrala a u mladšího jsem se jim úplně vyhnula.

Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji Knihcentrum.cz.

Líbil se vám článek? Můžete ho poslat dál do světa...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *